اغلب اوقات مردم در مورد نحوه‌ی اتصال یک Virtual DJ به یک میکسر سردرگم می‌شوند. چیزی که باعث سردرگمی مردم می‌شود تعداد سیم‌ها و پیچیدگی اتصال Virtual Dj به یک میکسر صوتی از لحاظ فنی می‌باشد. به هر حال، ابتدا کاربر نیاز دارد تا متوجه شود Virtual DJ و یک میکسر صدا خودشان چه ابزارهایی هستند. پس از آن کاربر می‌تواند به مرحله‌ی بعدی برود که مشخص می‌شود Virtual DJ چطور به یک میکسر متصل می‌شود. پیشنهاد می‌کنم ادامه‌ی این مقاله را بخوانید تا ساده ترین روش برای اتصال آنها را یاد بگیرید.

Virtual DJ چیست؟

Virtual DJ نرم‌افزاری است که نیاز شما به واینیل یا CD ها را با موسیقی دیجیتالی جایگزین می‌کند. این نرم‌افزار با سیستم عامل های Windows و Mac Osx سازگار است. Virtual DJ مانند یک نسخه‌ی آپگرید شده از یک پخش کننده‌ی موسیقی است که به نسبت iTunes یا یک پخش کننده‌ی CD یا هر پلیر Hi-Fi دیگری دارای بسیاری از ویژگی‌ها و گزینه‌های پیشرفته‌تری می‌باشد.

Virtual DJ به شما اجازه می‌دهد تا دو یا چند آهنگ را به صورت همزمان پخش کنید. شما می‌توانید تمپو، ولوم، صدا، گام و … را در آن تنظیم کنید. شما حتی می‌توانید افکت‌ها را مانند لوپ یه یک آهنگ یا آهنگ‌های دیگر اعمال کنید. کراس فید، آهنگ‌های اسکرچی، تنظیم Cueها، اینها تنها بخشی از ویژگی‌هایی است که Virtual DJ دارد.

به هر حال Virtual DJ دارای همه‌ی ویژگی‌هایی است که یک دی‌جی برای میکس کردن به آنها نیاز دارد.  Virtual DJ همچنین دارای یک موتور جست‌و‌جو است که به شما کمک می‌کند تا آهنگ‌های مورد علاقه خود را جست‌و‌جو و پیدا کنید. شما می‌توانید آهنگ‌های خود را بر روی Virtual DJ سازماندهی کنید، اما اگر آهنگ خاصی ندارید، Virtual DJ به شما کمک می‌کند تا به صورت آنلاین با اینترنت آهنگ ها را پیدا کنید. البته این نیازمند داشتن یک اشتراک است که باید هزینه‌ی آن را بپردازید. نرم‌افزار Virtual DJ به شما پیشنهاد انتخاب آهنگ نیز می‌دهد، یعنی ممکن است که شما درحال پلی کردن آهنگی باشید و نرم‌افزار تشخیص دهد که بعد از آن ، این ترک معجزه خواهد کرد ! (این ویژگی با آهنگ های فارسی نیز به خوبی کار می‌کند.) اگر کنجکاو شده اید که بدانید این نرم‌افزار چگونه قادر به انجام چنین کاری است باید به شما بگوییم که موسیقی‌هایی که کاربران این نرم‌افزار پلی می‌کنند توسط الگوریتمی در برنامه(درنسخه‌ي اورجینال و پس از اتصال به اینترنت) آنالیز می‌شوند، یعنی در واقع این دی‌جی ها هستند که این ترک ها را باهم پخش کرده اند و حالا (در صورت استفاده از ترک های گاها مشابه)این پیشنهاد به شما رسیده است. این نرم‌افزار نه تنها با اتصال به یک کامپیوتر می‌تواند فایل‌های صوتی را پخش کند بلکه می‌تواند با اتصال به یک کامپیوتر ویدئو و کارائوک را نیز پخش کند.

تعدادی افکت نیز در Virtual DJ موجود است که از Flanger مرسوم گرفته تا افکت‌های مدرن آگاه از ضرب‌آهنگ . حتی با طیف گسترده‌ی افکت‌هایی که در اختیارتان می‌گذارد برای اضافه کردن چاشنی به ویدئوی شما نیز کمک می‌کند. Virtual DJ با انواع بسیاری از میکسرهای دی‌جی و کنترلرها سازگار است. اگر با یک کنترلر سازگار نباشد همیشه می‌توانید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید.

میکسر چیست؟

هرکسی در یک مقطع از زندگی خود با یک میکسر روبرو شده است. با این حال تعداد افراد کمی درک می‌کنند که یک میکسر صدا چطور کار می‌کند. میکسر صدا معمولا بیش از دو خط صوتی را با هم ادغام می‌کند و در خروجی یک صدای واحد را تولید می‌کند. آهنگ‌های مختلفی از این طریق با بهینه سازی و بالا آوردن صدا، اکولایزر کردن و افکت‌ها میکس و ضبط می‌شوند.

صفحه‌ی روی میکسر شامل کنترلرهای مختلفی است. کنترلرها به دو طرح تقسیم می‌شوند: split و in-line، در یک طرح درون خطی (In-line)، کنترل‌ها و ورودی بر روی یک نوار قرار می‌گیرند. در حالی که در یک طرح تقسیم (Split) آنها در نیمه‌های دیگر قرار دارند. منابع صوتی آنها از طریق یک اتصال به میکسر اضافه می‌شوند. با اکولایزر کانال شما می‌توانید فرکانس‌های تریبل و بیس را کنترل کنید. سیم‌های کمکی نیز سیم‌هایی هستند که به شما اجازه می‌دهند تا صدا را به دستگاه دیگری ارسال کنید.

فیدرها نیز به عنوان مهمترین عملکرد و ابزار یک میکسر می‌باشند. این کلید‌های کشویی به شما اجازه می‌دهند تا صدای کانال‌های مجزا را به راحتی در میکس نهایی کم کنید.

نحوه‌ی اتصال Virtual DJ به یک میکسر

برای اتصال Virtual DJ به یک میکسر شما نیاز به یک VirtualDJ Basic یا Virtual DJ Professional خواهید داشت. این نسخه‌های Virtual DJ از اتصال و استفاده از یک میکسر صوتی خارجی پشتیبانی می‌کنند. اما نسخه‌های Home، Limited و Console آن را پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین از استفاده‌ی آنها خودداری کنید. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که VirtualDJ Basic با میدی کنترلرهایی مانند Hercules DJ Console سازگار نیست. برای میدی کنترلرها، VirtualDJ Professional بهترین سازگاری را خواهد داشت.

همچنین شما به یک کارت صدا نیاز خواهید داشت. شما به دو کارت صدا یا یک کارت صدا با چند خروجی صدا نیاز دارید. برای مثال یک کارت صدای فراگیر (Surround)  یا یک کارت صدای دی جی مانند Numark DJIO یا Audio 6. اگر از کامپیوتر استفاده می‌کنید احتمالا یک کارت صدای فراگیر در آن قرار داده شده است. کارت صدا به شما اجازه می‌دهد تا خروجی صدا از دو دک VirtualDJ به دو کانال مجزا به میکسر منتقل کنید.

پس از اینکه کارت صدا به صورت ایمن و درست متصل شد، شما باید به Configurations رفته و بر روی گزینه‌ی Sound Settings کلیک کرده و خروجی را به عنوان External Mixer تنظیم کنید و سپس کارت صدای درست را انتخاب کنید. دو کابل را به خروجی کارت صدا متصل کرده و سپس آنها را به دو کانال میکسر وصل کنید.

پس از راه‌اندازی همه چیز، VirtualDJ میکسر خارجی متصل شده به کامپیوتر را تشخیص خواهد داد و مناسب ترین تنظیمات را بر روی آن اعمال می‌کند. با این حال همیشه این ایده‌ی خوبی است که منوی Set-Up را برای اطمینان از اعمال تنظیمات صوتی صحیح بررسی کنید.

بعد از دوبار چک کردن منوی تنظیمات، بر روی زبانه‌ی audio ‌کلیک کنید. در آنجا بر روی صفحه باید قادر به دیدن نام میکسر خارجی خود باشید. بر روی نام میکسر خود کلیک کنید تا اتصالات میکسر خارجی و Virtual DJ ثبت شود. اطمینان حاصل کنید که فیدرهای صدا بالا هستند که بتوانید صدا را به میکسر خارجی منتقل کنید، باید بتوانید صدا را به وضوح بشنوید.

این همه‌ی آن کاری است که برای پلی کردن با VirtualDJ و یک میکسر انجام دهید. با این حال اگر همچنان سردرگم هستید ، می‌توانید از متخصصان بخش فنی ما کمک بخواهید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
چطور Virtual DJ را به یک میکسر وصل کنیم
5.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 3 رای